Stredná odborná škola Agropotravinárska a technická

KUŠNIERSKA BRÁNA 349/2, KEŽMAROK, tel.: 052-4523040, mail : sekretariat@soskezmarok.sk

Get Adobe Flash player

Prekladač - Translate

Súťaže

Zemiaky naše každodenné

 Tretia septembrová sobota pod Tatrami patrila nášmu druhému chlebu – zemiakom. 

 V Spišskej Belej sa uskutočnil 11. ročník Spišského zemiakarského jarmoku, jedinečného to podujatia svojho druhu na Spiši. Spišská Belá patrí medzi typické zemiakarské oblasti a v súčasnosti predstavuje najväčšiu a najvhodnejšiu množiteľskú oblasť pre výrobu zdravého sadiva v rámci Slovenska.

  Organizátori pripravili pre návštevníkov výstavu viac ako 100 odrôd z kompletného sortimentu zemiakových odrôd registrovaných na Slovensku, ponúkli na  predaj zemiakové sadivo, zemiakové špeciality (zemiakové špirály, pirohy, placky, halušky, zemiaky plne­né, opekané, zemiakové klobásy, tiež tradičné zemiaky pečené v šupke), informácie o pestovaní, spracovaní a ošetrovaní zemiakov, ako aj výstavu poľnohospodárskej techniky používanej pri pestovaní zemiakov. Na námestí nechýbal nový maskot jarmoku Gruľko, tradičný salaš s ovcami a aj výsta­va zvierat drobnochovateľov zo Spišskej Belej v záhrade mestskej knižnice.

             Už tradične sa do sprievodných podujatí, vďaka dobrej spolupráci s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSUP) – hlavnou odrodovou skúšobňou Spišská Belá, zapája aj naša škola.

             Pedagógovia školy Ing. Jurčo a Mgr. Angelovič pripravili kvízovú súťaž dvojíc pod názvom Zemiaky naše každodenné. Do súťaže sa zapojilo 36 študentov, ktorí prezentovali svoje vedomosti z rôznych oblastí - história, biológia, pestovanie a skladovanie, choroby a škodcovia , odrody zemiakov. Najkomplexnejšie poznatky preukázali študentky 3. ročníka veterinárneho zdravotníctva a hygieny Ľudmila Mojcherová a  Kristína Doľáková pred študentmi 4. ročníka mechanizácie pôdohospodárstva Jozefom Franekom a Jánom Ziburom. Tretie miesto patrilo  veterinárom Anne Kriakovej a Matúšovi Giackovi.

 Diplomy a hodnotné vecné ceny, venované ÚKSÚP-om, odovzdal víťazom vedúci jeho odrodovej skúšobne  Ing. Marián Tokár.

             Prípravu oficiálnej recepcie výborne zvládli naše študentky odboru cukrár-kuchár, ktoré za pomoci majstrov odbornej výchovy už tradične prezentovali svoju šikovnosť a invenciu, čo ocenili oficiálnym poďakovaním organizátori jarmoku.

Návštevnosť

DnesDnes192
VčeraVčera476
Celkom od 4.5.2017Celkom od 4.5.2017163356

Agenda školy

Akcie